AYVA REÇELİ

Her zaman yaptığım gibi bu reçelde de şeker miktarı az. Böylece hem daha az şeker tüketiyoruz hem de meyvenin tadını alabiliyoruz. Birde böyle denemek isterseniz buyrunuz tarife…

Malzemeler:

 • 1 kg ayva
 • 3 su bardağı şeker
 • 5 su bardağı su
 • 4-5 tane karanfil
 • ayvaların çekirdekleri

Yapılışı:

 1. Ayvaları soyun, çekirdeklerini çıkartın ve rendeleyin.
 2. Üzerine suyu alın ve ayvalar yumuşayana kadar kaynatın.
 3. Ayvaların çekirdeklerini ve karanfilleri temiz bir bez torbaya alın, kaynayan tencereye atın.
 4. Şekeri de tencereye alın ve 30-40 dakika reçelinizi kaynatın.
 5. Kıvamının geldiğini düşündüğünüzde ocaktan alın. Bez torbayı tencereden çıkartın.
 6. Hemen tüketecekseniz soğuyunca, saklamayı düşünüyorsanız temiz kapaklı bir kavanoza sıcakken doldurun. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın, kavanozu ters çevirin ve soğumasını bekleyin.

AYVA REÇELİ” için 8 yorum

 1. Merhaba Seçil.Her zamanki gibi harika bir tarif.Ben reçelde birebir ölçü kullanıyordum.Ne kadar şeker o kadar çok dayanır gibi kalmış hep aklımda.Eğer az şekerle daha güzel oluyorsa niye bu kadar şeker yükleyip meyveyi boğuyorsam:)Peki bu reçeller ne kadar dayanıyor,nerede saklanmalı.Buzdolabında mı?Teşekkürler en kısa zamanda denemek istiyorum

 2. Bugün mutfağa girer girmez tarifi deneme şansım oldu. Zamanımı ve enerjimi almayan bu tarif için teşekkürler. Sonuç gayet güzeldi. Haftasonu kahvaltılarım renklenecek 🙂

 3. benim yorumum görünmüyor mu yoksa cevap verilmeye değmeyecek kadar tuhaf mı soru sordum?

 4. Çay saati, yogun oldugum icin bazı sorular gözümden kacabiliyor ya da cevaplamayı unutabiliyorum. Saygı ekseninde elbetteki tum sorular ve yorumlar degerli, alınma lütfen. Reçelin uzun zaman dayanması icin sicakken kavanoza doldurup temiz kapağı sicakken kapatıyorum ve kavanozu soğuyana kadar ters bekletiyorum. Böylece uzun zaman dayanıyor. Buzdolabında bekletmeyi ısrarla tavsiye ederim.

 5. Merhaba Seçil Hanım.Tarif için teşekkürler ellerinize sağlık.Bir şey sormak istiyorum.Bez torba yoksa karanfil ve çekirdekleri neyin içine koyabiliriz acaba?

 6. Merhaba Şengül hanım, kahve filtresi yada ameliyat bonesi olabilir gibi geldi. Yada bunları reçele direk atım, kaynatın ve daha sonra reçelden çıkartın.

 7. Merhaba çay saati, ben sürekli az şekerli yaparım reçellerimi ve şimdiye kadar bir yıldan fazla bekleyenler bile bozulmadı. Tabi sürekli buzdolabında tutuyorum ve kavanozun kapağını vakumlayarak kapatıorum.Ayrıca neden tuhaf bir soru olsun, vakit bulunca tüm soruları elimden geldiğince cevaplıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.