Yeşil Kivi

KREM KARAMELLİ KEK

Yapımı zor gibi görünse de püf noktalarına uyduğunuz zaman sonuç başarılı. Görüntüsü şahane olan bu keki misafir sofralarında ihtişamı için yaparım fakat canım kek istediğinde yapayım mutlaka diyemem. Tadı güzel ama efsane değil, bu benim kanaatim. Sofrada bulunmasını isteyebileceğim bir görselliği var, bunu da inkar edemem!

Malzemeler;

   Karameline;

Krem Karamel İçin;

   Keki İçin;

Yapılışı;

  1. Öncelikle karamel için gereken şeker ve suyu teflon bir tavaya alın, ocağın en küçük gözünde arada karıştırarak kahverengileşene kadar pişirin ve ocaktan alıp YAĞLANMAMIŞ kek kalıbına hızlıca tüm tabana yayılacak biçinde gezdirin. Bu aşamada hızlı olmanız ve kelepçeli kalıp KULLANMAMANIZ gerekir.
  2. Daha sonra krem karamel için gereken tüm malzemeleri karıştırma kabına alın ve mikserin en yüksek devrinde güzelce karıştırın. Bu arada kabın üzerini bir tabakla örtün ki etrafa sıçrayabilecek sıvılar bana kızmanıza sebep olmasın 😉 Çıkan köpükleri kaşıkla alın ve kek kalıbına boşaltın.
  3. Daha sonra keki hazırlayın.Bunun için kek malzemelerinde bulunan yumurta ve şekeri mikserde 5 dakika çırpın. Süt ve sıvıyağı ekleyip tekrar çırpın.
  4. Kuru malzemeleri de ekleyerek son kez çırpın ve harcı kek kalıbına boşaltın.
  5. Ortaya çıkan görüntüye aldırmadan kek kalıbını sıcak su doldurduğunuz biraz daha büyük bir tepsiye oturtun ve 175 dereceli önceden ısınmış fırına sürün.
  6. Yaklaşık 40-50 dakika pişiirp fırından alın, soğumasını bekleyin.
  7. Soğuyan kekinizi buzdolabına koyun ve onunla vedalaşın. Orada bir gece misafir olacak.
  8. Ertesi gün kek kalıbını kaynar sıcaklıktaki suyun içine oturtun, 10 saniye kadar bekleyin ve kenarları yüksek bir tabağa dikkatlice ters çevirin.
  9. Kekiniz servise hazır, afiyet olsun.

Kaynak; portakalagaci.com

Exit mobile version