Yeşil Kivi

KREMALI LAMİNGTONLAR

Daha önce bu tarz tarifler yazmıştım, bunun farkı arada krema olması. Bu krema öyle şahane birşey ki hemen tüm krema gereken tarifte kullanılabilir. Ben ilk olarak rulo pastada kullandım, devamı gelecek tabi ki. Yakında onu da yazarım. İsmini orijinal haliyle yazıyorum, tarifi bozmamak için. Yoksa bir yabancı dil hayranlığım yok… En sevdiğim kısmı ise buzdolabında dinlenince dış kısma kullandığımız çikolatanın kıvamı oldu. Denediğinizde hiiç pişman olmayacağınız bir lezzet kısaca.

Malzemeler;

Keki İçin;

   Kreması İçin;

   Dışına;

Yapılışı;

 1. İlk önce keki hazırlayalım, bunun için şekeri ve yumurtaları mikserde en az 5 dakika çırpın.
 2. Sütü ve sıvıyağı ekleyin, hafif karıştırın.
 3. En son unu ve kabartma tozunu ekleyip son bir kez çırpın.
 4. Harcı yağladığınız 23×33 cm ebadındaki tepsiye dökün (tabana yağlı kağıt sererseniz daha rahat çıkar) ve 180 dereceli fırında kurutmadan pişirin.
 5. Keki ilk sıcaklığı çıkınca tepsiden çıkartın ve soğutup eşit bir biçimde ortadan ikiye kesin.
 6. Kek pişerken kremayı hazırlayın; tüm malzemeyi iyice karıştırın ve göz göz olmaya başlayıncaya kadar sürekli karıştırarak pişirin. Soğutun. Soğurken arada karıştırın ki üzeri kabuk tutmasın.
 7. Kekin ilk parçasına kremayı düzgünce yayın diğer parçayı üzerine oturtun.
 8. Buzdolabında 5-10 dakika dinlendirip çok keskin bir bıçakla küçük kareler kesin.
 9. Çikolatayı benmari usulü eritin ve erime işlemi bitince sütü yavaş yavaş ekleyin. Bu arada ocağın altını kapatmayın ve iyice karıştırın. İşlemin sonunda tahin kıvamında bir karışımınız olsun.
 10. Kestiğiniz kekleri hızlıca çikolataya hertarafına bulaşacak şekilde bulayın ve hindistancevizine batırın. Her tarafın güzelce kaplayın.
 11. Keklerinizi buzdolabında dinlendirin ve servis edin.
Exit mobile version